Вчителям та методистам

Шановні вчителі!

Пропонуємо вашій увазі практичний семінар для вчителів та методистів по роботі з “Курсом юного патріота”. У ньому ви знайдете відповіді на більшість поширених запитань.

Про “Курс юного патріота”

В умовах становлення незалежності Української держави з її історичним та культурним надбанням та з урахуванням гострої ситуації на сході нашої країни завдання патріотичного виховання молодого покоління є, мабуть, одним з найбільш актуальних та термінових. Мова йде як про збереження духовного спадку нації, так і про збереження законних кордонів України, визначених Конституцією нашої держави.

Навчальний посібник “Курс юного патріота” для дітей молодшого та середнього шкільного віку є частиною всеукраїнського проекту “Я – юний патріот”, спрямованого на вирішення цього завдання.

З урахуванням посилення вимог до патріотичної складової шкільної освіти, визначених “Концепцією національно-патріотичного виховання молоді”, прийнятою МОНУ в червні 2015 року, та методичними рекомендаціями до неї, посібник буде корисний учителям, методистам, класним керівникам, завучам з навчально-виховної роботи, шкільним психологам, соціальним педагогам та батькам. З його допомогою діти вчитимуться цінувати свою сім’ю, родину, рід і Батьківщину, дбати про близьких, бути більш стійкими у формуванні характеру та боротьбі з деструктивними рисами особистості, витривалими фізично та морально, аналізувати та критично оцінювати поведінку свою та оточення, обирати найбільш конструктивні шляхи розвитку свого подальшого життя.

Навчальний посібник “Курс юного патріота” було схвалено Міністерством освіти і науки України для використання у загальноосвітніх навчальних закладах (лист № 14.1/12-г-1661 від 14.10.2014 р.).

Матеріали Курсу можуть впроваджуватися за рахунок виховної години (9, 17, 35 годин на рік) або частково інтегруватися у виклад основних предметів шкільної програми у 3-4 класах молодшої школи. Доступні вони також і для самостійного засвоєння дітьми з допомогою батьків.

Особливості тлумачення поняття “патріотизм”

Поняття “патріотизм” у межах “Курсу юного патріота” розглядається ширше, ніж “захист своєї Батьківщини зі зброєю в руках”. Головна ідея полягає у тому, що патріотом можна ставати набагато раніше, ніж доведеться захищати свою країну. Адже справжній патріотизм починається з різнобічної турботи та піклування про своїх родичів, близьких та друзів. І в цьому розумінні патріотичне виховання актуальне дітям, починаючи з найменшого віку.

Завдання, які учні виконуватимуть упродовж освоєння “Курсу юного патріота”, вчитимуть їх знаходити ті ситуації в житті своєї сім’ї, у яких їхня допомога буде доречна і корисна.

Піклуючись про близьких людей, про рослин та тварин, про чистоту своєї вулиці та збереження рідних краєвидів, дитина, тим самим, вчитиметься дбати про Батьківщину і, в разі потреби, не вагатиметься стати на її захист.

Структура та зміст “Курсу юного патріота”

Посібник складається з 12 розділів, кожен з яких налічує по 9 тем, які всебічно розкривають їхній зміст.

У розділі “Хто такі патріоти?” дитина дізнається про те, які вчинки та якості відрізняють патріота від інших дітей; про те, що справжній патріотизм починається з власної допомоги близьким та рідним людям; про те, як виглядає патріот, а також про невидимий зв’язок із власним родом.

У розділі “Що ти знаєш про себе?” дитина дізнається про те, що розум потрібен їй для усвідомлення причин та наслідків власних учинків; руки – для створення позитивного та корисного; серце – для розрізнення справжнього і фальшивого; Душа – для вирощування Любові до людей; а совість – для усвідомлення справедливості.

У розділі “Твоя сім’я / Батьківщина” дитина дізнається про те, що її сім’я є частиною її Батьківщини; про вчинки та настанови, які зміцнюють родину і Батьківщину, про те, що в такому зміцненні полягає один із сенсів її життя та інше.

У розділі “Твої друзі, патріоте!” дитина познайомиться з кращими друзями патріота: Чесністю, Щедрістю, Повагою, Самокритикою, Уважністю, Працьовитістю, Терпінням, Оптимізмом та Любов’ю до світу.

У розділі “Знай своїх ворогів!” дитина дізнається, як боротися з Брехливістю, Жадібністю, Зневагою, Самовпевненістю, Неуважністю, Лінощами, Песимізмом, Нетерпінням та Заздрістю.

У розділі “Мапа твоєї Батьківщини” дитина матиме можливість розповісти власні історії про рідну вулицю, школу, друзів, своє селище чи місто, намалювати рідні краєвиди, дізнатися про видатних людей та історичні події свого краю та навчитися бачити цінність того, що її оточує.

У розділі “Твій етикет, культура особистості” дитина дізнається про те, що таке етикет та навіщо він потрібен; навчатиметься культурі прояву своїх почуттів, культурі спілкування, поведінки та інше.

У розділі “Твоя совість, патріоте!” дитина дізнається, навіщо патріотам потрібна совість та чому у деяких людей вона “хворіє”; а також про те, що від докорів сумління людина страждає, а, маючи чисту совість, почуває спокій і радість на душі та інше.

У розділі “Символи твоєї Батьківщини” дитина почне формувати власну “Книгу роду”, за допомогою якої дізнаватиметься більше про своїх предків – про пісні, які вони співали, про одяг, який носили, про те, що вони любили і за що любили та поважали їх та інше.

У розділі “Гімнастика, фізкультура” дитина познайомиться з цікавими та корисними вправами для зміцнення м’язів рук, пресу, стегон, а також комплексними ігровими вправами, які можна виконувати разом з друзями, отримуючи задоволення та здоров’я.

У розділі “Твої навички господаря” дитина дізнається, навіщо потрібно тримати речі на своїх місцях, навіщо чистити взуття та дбати про одяг; навіщо прибирати бур’яни зі свого городу; як дбати про домашніх тварин та інше.

У розділі “Корисні страви” дитина познайомиться з традиційними українськими стравами та вчитиметься їх готувати.

Після кожних трьох тем у посібнику розміщено чисті аркуші для нотаток, які дитина може заповнювати на власний розсуд. Це персоналізує навчальний посібник, перетворюючи його на особистий щоденник, за допомогою якого дитина вчитиметься життю і зможе занотовувати власні життєві уроки.

Наприкінці кожного розділу передбачено тест, який дитина зможе пройти на сайті проекту young-patriot.org.ua. Окрім тестів на сайті буде передбачено цілий ряд можливостей для особистісного розвитку школярів, спрямованих на те, щоби, спираючись на їхнє захоплення комп’ютерними технологіями, поступово виводити їх у поле реального спілкування з однолітками та старшими, яке надаватиме їм ширші можливості для самореалізації.

Деякі розділи “Курсу юного патріота” передбачають роботу з конструктором-пазл “Мапа єдиної України”, який реалізовуватиметься у комплекті з навчальним посібником.

Загальнонаціональний проект “Я – юний патріот”

“Курс юного патріота” є складовою загальнонаціонального проекту “Я – юний патріот”, розрахованого на учнів 3-11 класів середньої ЗОШ та спрямованого на зміцнення у молодого покоління патріотичних проявів та почуттів.

Даний посібник є лише першою з 9 частин, вихід яких планується до кожного наступного навчального року. Окрім роботи з матеріалами посібника школярам пропонуватимуться також різноманітні тематичні зустрічі, як то: інтелектуально-розвивальні ігри, конкурси на кмітливість, наукові конференції, круглі столи, патріотичні ігри тощо.

Методологія проекту “Я – юний патріот” заснована на принципах терапевтичної роботи з психологічними травмами учнів 3-11 класів, що є причинами їх протестної поведінки та особистісної соціальної дезорієнтації.

Майбутнє України – у наших руках!